Kredyt konsolidacyjny – czy warto?

Pan Sebastian zaciągnął dotychczas kilka kredytów. Zastanawia się, czy powinien sięgnąć po kredyt konsolidacyjny, jeżeli w niedługim czasie planuje zakup nieruchomości, na który będzie również starał się o kredyt. O rozmowę poprosiliśmy Katarzynę Grzeszczyk – eksperta ds. produktów bankowych z POWER FINANCES.

Spłata kredytów w różnych bankach jest dla naszej rodziny niewygodna. Dodatkowo chciałbym nieco obniżyć kwotę comiesięcznych zobowiązań, bo w niedługim czasie planuję uzyskanie kredytu hipotecznego. Dlatego zastanawiam się nad kredytem konsolidacyjnym obejmującym moje obecne zadłużenia. Proszę o informację, czy jest to dobre rozwiązanie. Czy dobrą decyzją będzie zaciągnięcie kredytu konsolidacyjnego, a potem kolejnego – na zakup nieruchomości? Dodam, że moja łączna kwota zadłużenia to ponad 40 tys. zł.

Odpowiedzi udziela Katarzyna Grzeszczyk, ekspert ds. produktów bankowych POWER FINANCES

Rzeczywiście spłata kilku kredytów jednocześnie może być nie tylko sporym utrudnieniem, ale także obciążeniem dla domowego budżetu. Właśnie przede wszystkim ze względu na ten drugi powód kredytobiorcy decydują się na takie rozwiązanie. Dlaczego? Kredyt konsolidacyjny, to, najprościej mówiąc, kredyt, w którym połączone zostały raty kilku zobowiązań wobec banków. Największym atutem takiego rozwiązania z punktu widzenia kredytobiorcy jest fakt, że rata kredytu konsolidacyjnego jest  najczęściej niższa niż suma rat, które spłacaliśmy do tej pory. To bardzo ważna informacja dla każdej osoby, która w najbliższym czasie planuje zakup mieszkania na kredyt. Niższe comiesięczne zobowiązania oznaczają bowiem wyższą zdolność kredytową, co w przypadku niektórych kredytobiorców może przesądzić o możliwości zaciągnięcia takiego kredytu. W takim przypadku kredyt konsolidacyjny może mieć ogromne znaczenie. Bardzo ważne jest, aby przed zdecydowaniem się na takie rozwiązanie, dokładnie przeanalizować swoją sytuację finansową.

CO TAK NAPRAWDĘ OZNACZA KONSOLIDACJA KREDYTU?

To połączenie kilku kredytów, którego celem jest ujednolicenie stopy procentowej wszystkich naszych zobowiązań, a także innych warunków, na jakich poprzednie kredyty/pożyczki zostały zaciągnięte. Oznacza to, że dotychczasowe raty zostają zastąpione jedną – niższą, wtedy wydłuża się okres ich spłacania. Na spłatę dotychczasowych zobowiązań zaciągany zostaje natomiast nowy kredyt. W praktyce prowadzi to do sytuacji, w której kilka rat zostaje zastąpionych jedną, niższą, lecz zaplanowaną na więcej lat. Pokryciem zaciągniętych wcześniej pożyczek staje się nowy kredyt, który w całości przeznaczony jest na ich spłatę. Warto również pamiętać o tym, że w zależności od łącznej sumy naszych zobowiązań, możemy zaciągnąć dwa różne kredyty konsolidacyjne. Gotówkowy – przeznaczony dla osób zadłużonych na stosunkowo niedużą kwotę, a także zabezpieczony hipoteką – który dotyczy wysokich zobowiązań i wymaga dodatkowego zabezpieczenia (w postaci nieruchomości). Niższa kwota zobowiązań to główna zaleta kredytu konsolidacyjnego z perspektywy kredytobiorcy. Nie można też zapomnieć o tym, że jego spłata jest wygodniejsza niż spłacanie kilku różnych kredytów. Zastanawiając się nad wyborem tej opcji, musimy brać też pod uwagę koszty związane z takim rozwiązaniem. Ich wysokość zależy od wielu czynników, ale przede wszystkim od sumy naszych łącznych zobowiązań, a także okresu, na który postanawiamy rozlożyć spłatę. Informację o wszystkich kosztach związanych z kredytem konsolidacyjnym uzyskamy w banku, w którym planujemy jego zaciągnięcie, lub u eksperta finansowego, jeżeli zdecydujemy się na skorzystanie z jego usług. Bez wątpienia, zaciągając kredyt konsolidacyjny, zyskujemy większe poczucie bezpieczeństwa i wygodę w spłacaniu naszych zobowiązań. Dla osób, które w przyszłości planują zaciągnięcie kolejnego kredytu, ma to jeszcze większe znaczenie.

Więcej informacji można uzyskać kontaktując się z Katarzyną Grzeszczyk, ekspertem ds. produktów bankowych POWER FINANCES

email: kontakt@powerfinances.pl
             katarzyna.grzeszczyk@powerfinances.pl
             www.powerfinances.pl

źrodło: Strefa Nieruchomości