Zakup mieszkania to dla wielu osób inwestycja życia, z którą związanych jest wiele wątpliwości i pytań. Eksperci POWER HOLDING wyjaśniają, z czym wiąże się kredytowanie zakupu mieszkania pod wynajem. Kiedy możemy spodziewać się pierwszych zysków? Jak przygotować się do takiej inwestycji? Podpowiadają również, co należy wziąć pod uwagę, inwestując w nieruchomości pod wynajem.
Chcę kupić mieszkanie – ze względu na moją obecną sytuację mieszkaniową, ma to być mieszkanie z rynku pierwotnego o stosunkowo niewielkiej powierzchni – około 40 mkw. Wiem, że taki lokal będzie w stanie spełnić moje oczekiwania tylko przez kilka lat. Potem będę chciał zmienić mieszkanie na większe. Proszę o informację czy kupno i stosunkowo szybka odsprzedaż mieszkania z rynku pierwotnego jest opłacalna? Teraz zakup wydaje mi się atrakcyjny, bo wysokie koszty ponoszę w związku z wynajmem mieszkania, w którym mieszkam w raz z żoną. Dodam, że teraz mieszkanie chcę kupić z wkładem własnym na poziomie około 30 tys. zł.
Powyższa sytuacja nie jest wcale odosobnionym przypadkiem – bardzo wielu młodych ludzi, kupując swoje pierwsze mieszkanie (zakładam, że w opisanej powyżej sytuacji tak właśnie jest) – wybiera mieszkania mniejsze, w mniej satysfakcjonującej lokalizacji, a co za tym idzie tańsze. Dlaczego tak się dzieje? Przyczyn jest wiele. Czasami decyduje o tym brak odpowiedniej zdolności kredytowej czy oszczędności na pokrycie wkładu własnego oraz wykończenia mieszkania po jego zakupie. Czasami młode osoby decydują się na zakup mieszkania mniejszego dlatego, że zaciągnięcie o kilkadziesiąt tysięcy niższego kredytu daje im większe poczucie bezpieczeństwa finansowego. Często jest jednak tak, że nie jesteśmy świadomi tego, jak szybko zmienią się nasze potrzeby mieszkaniowe. 40-metrowe mieszkanie dla pary jest idealne, ale gdy rodzina powiększa się o jedno czy dwójkę dzieci tak już nie jest. Dlatego przed podjęciem ostatecznej decyzji, warto dokładnie zweryfikować nasze potrzeby – uwzględniając nie tylko naszą obecną, ale także przyszłą sytuację.
Udzielenie jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, czy szybka sprzedaż mieszkania zakupionego na rynku pierwotnym jest opłacalna, nie jest łatwe. Wszystko zależy bowiem od wielu czynników. Sprzedaż mieszkania zakupionego na rynku pierwotnym może przynieść nam korzyści finansowe. Co zrobić, aby tak było? Po pierwsze samo mieszkanie musi być atrakcyjne dla przyszłych kupujących (położone w dobrej lokalizacji, z dobrym rozkładem pomieszczeń). Kupując taki lokal nie możemy skupiać się na tym, aby lokal był jak najtańszy. Nie możemy kierować się wyłącznie myślą o tym, że kupujemy je tylko na kilka lat. Oczywiście podkreślę, że cena ma tu też duże znaczenie – mieszkanie zakupione w atrakcyjnej cenie daje nam większą szansę na to, że sprzedając go osiągniemy większe korzyści.
W powyższym przypadku ogromne znaczenie będzie miało również to, że mieszkanie zakupione zostanie na kredyt i zapewne sprzedawane będzie również z kredytem. Zastanawiając się nad opłacalnością sprzedaży takiego mieszkania trzeba wziąć też pod uwagę takie czynniki jak: wysokość wkładu własnego, kosztami zaciągnięcia kredytu, a także opłaty skarbowe czy podatkowe. Niezaprzeczalnym atutem tej sytuacji jest fakt, że od momentu zamieszkania w nowym mieszkaniu – jego właściciel nie będzie musiał ponosić kosztu wynajmu mieszkania. Jeżeli koszt, który do tej pory ponosiliśmy w związku z wynajmem mieszkania będzie wyższy niż comiesięczna rata kredytu, to różnica będzie stanowić stopę zwrotu na poczet zainwestowanego kapitału (m.in. wkładu własnego). To, w jakim stopniu się zwróci zależy od okresu, po którym będziemy sprzedać mieszkanie. To jednak tylko jeden z wielu scenariuszy – aby uzyskać kompletną wersję, warto zwrócić się do specjalisty, który przedstawi kompletną analizę na przykładzie konkretnego mieszkania czy też kredytu.
źrodło: Krakowski Rynek Nieruchomości