Jak przygotować się do zakupu lub sprzedaży nieruchomości?

Ile czasu trwa sprzedaż tego typu nieruchomości? Jakie czynniki mogą usprawnić proces sprzedażowy oraz na co powinienem zwrócić uwagę?

Planuję sprzedaż swojego domu w okolicach Wieliczki. Nieruchomość wybudowano w 2000 r., posiada ona 5 pokoi, garaż w bryle budynku, nowe instalacje (po generalnym remoncie) oraz asfaltową drogę dojazdową. Ile czasu trwa sprzedaż tego typu nieruchomości? Jakie czynniki mogą usprawnić proces sprzedażowy oraz na co powinienem zwrócić uwagę?

Wartość sprzedaży
Cena nieruchomości przeznaczonej na sprzedaż ma pierwszorzędne znaczenie, ponieważ w bezpośredni sposób wpływa na atrakcyjność oferty. Dlatego wartość sprzedaży należy oszacować w sposób obiektywny. Dokonując wyceny nieruchomości, właściciele bardzo często popełniają błąd, polegający na zawyżeniu realnej ceny o wartość emocjonalną i koszty przeprowadzanych w latach wcześniejszych remontów. Dla kupujących liczy się jedynie stan faktyczny, zatem warto pamiętać, że to, co wydaje się ważne dla sprzedającego, nie będzie miało znaczenia dla kupujących. Szacując wartość nieruchomości, w pierwszej kolejności należy wziąć pod uwagę aktualną sytuację na rynku. Najprostszym sposobem jej weryfikacji jest analiza ofert sprzedaży domów o podobnych parametrach w zbliżonej lokalizacji. Wartość nieruchomości znajdujących się w modnej, popularnej i bogatej w rozbudowaną infrastrukturę lokalizacji będzie wyższa. Dużą rolę, zwłaszcza w miejscowościach podmiejskich, odgrywa odległość od trasy zapewniającej szybkie połączenie z miastem. Sprzedając dom, warto zwrócić uwagę na detale, które co prawda nie zwiększą jego wartości, ale zapobiegną ewentualnym podstawom do negocjacji ceny. Mowa tu o naprawie uszkodzonych elementów, odmalowaniu ścian, zadbaniu o wygląd ogrodu.

Przybliżony czas sprzedażowy
Sprzedaż domu trwa zdecydowanie dłużej niż sprzedaż mieszkania. Wynika to m.in. z mniejszej liczby klientów zainteresowanych tym obszarem rynku nieruchomości oraz z dłuższego procesu decyzyjnego. Średni czas od momentu wystawienia domu na sprzedaż do podpisania umowy przenoszącej własność wynosi od 6 do 12 miesięcy. Oczywiście nie ma tutaj żadnego wzoru ani modelu, dużą rolę odgrywają: przygotowanie nieruchomości do prezentacji, liczba porównywalnych ofert w okolicy oraz atrakcyjność cenowa oferty.

Czynniki usprawniające proces
Pierwszym czynnikiem usprawniającym proces sprzedaży jest prawidłowo oszacowana wartość nieruchomości — zbyt wysoka cena nie wzbudzi zainteresowania kupujących. Kolejny to odpowiednio przygotowana oferta sprzedaży. Trzecim czynnikiem jest dobrze przeprowadzona prezentacja nieruchomości. W procesie zakupu bardzo ważne są emocje, dlatego liczy się pierwsze wrażenie oraz stworzenie klimatu sprzyjającego sprzedaży. Kupujący musi poczuć się jak u siebie, musi mieć możliwość wyobrażenia sobie siebie w danej przestrzeni. Dlatego zanim zaprosimy kogoś na prezentację, postarajmy się o stworzenie uniwersalnego wnętrza.

Najkorzystniejszy okres sprzedażowy
Najlepszą porą na sprzedaż domu jest II i III kw. roku. Wynika to z bardzo prozaicznego powodu: estetyki otoczenia. Nieruchomość prezentuje się znacznie lepiej i wzbudza przyjemne uczucia u kupujących, gdy wokół rosną kwiaty, pachnie świeżo skoszoną trawą, a na drzewach zielenią się liście.

Gdy znajdziemy nabywcę naszej nieruchomości
Jeśli znajdziemy osobę zainteresowaną zakupem naszej nieruchomości warto jak najszybciej podpisać umowę. Dla klientów posiłkujących się kredytem hipotecznym, będzie to umowa przedwstępna zawarta u notariusza lub w postaci cywilnoprawnej. Dobrze przeprowadzony proces kredytowy nie powinien trwać dłużej niż dwa miesiące. W przypadku transakcji gotówkowej od razu możemy przystąpić do podpisania umowy przenoszącej własność. Jeżeli nie zgromadziliśmy wcześniej wszystkich potrzebnych dokumentów lub czekamy na ich wydanie przez odpowiedni urząd, powinniśmy zawrzeć z kupującym przynajmniej umowę rezerwacyjną. Jeżeli zależy nam na sprawnym i bezproblemowym przeprowadzeniu transakcji, najlepszym rozwiązaniem będzie powierzenie sprzedaży specjaliście.

Źrodło: Krakowski Rynek Nieruchomości Nr 12/2019