Kupując mieszkanie, należy wziąć pod uwagę koszty związane z jego wykończeniem. Jak bardzo wymagający i czasochłonny jest to proces? Jakie możliwości mają właściciele mieszkań w stanie deweloperskim?

Razem z żoną planujemy zakup mieszkania z rynku pierwotnego — lada moment podpisujemy umowę deweloperską oraz umowę przenoszącą własność. Mieszkanie jest 3-pokojowe o powierzchni ok. 53 mkw., w stanie deweloperskim. Przed ostateczną przeprowadzką czeka nas wykończenie nieruchomości. Z jakimi kosztami musimy się liczyć, aby przygotować nasze przyszłe „M” do zamieszkania? Czy warto zdecydować się na samodzielne wykończenie, czy może lepiej skorzystać z oferty pakietów wykończeniowych, które proponuje rynek? Który wariant jest korzystniejszy?

Podejmując decyzję o samodzielnym wykończeniu mieszkania, bierzemy pod uwagę jego jakość wykończenia przy odbiorze. Będzie to zależeć od wyboru dewelopera — część firm gwarantuje wysoką jakość usług oraz standard wykończenia, który ogranicza ilość prac remontowych w dalszym etapie odbierania nieruchomości. Niektóre mieszkania w stanie deweloperskim nie wymagają kładzenia gładzi na ścianach — tynki, którymi wykończono ściany, są gładkie i mają jasny kolor. Wówczas wystarczy tylko pomalować mieszkanie. Trzeba być jednak przygotowanym finansowo na położenie gładzi — zaoszczędzi to nam napotkania przykrych niespodzianek w postaci nieplanowanych kosztów.

W mieszkaniu w stanie deweloperskim zastaniemy wylewkę na podłodze. Warto poruszyć tu temat bardzo modnego w ostatnich latach ogrzewania podłogowego — jeśli lokal jest na etapie budowy, a chcemy skorzystać z opcji montażu ogrzewania podłogowego, warto wspomnieć o tym zamiarze deweloperowi. Po położeniu wylewki, na realizację naszych planów może być już za późno — będzie się to wiązać z dodatkową pracą i kosztami, ponieważ gotową wylewkę trzeba będzie kuć.

Dobór materiałów podłogowych niezmiennie rządzi się następującymi zasadami — w konkretnych partiach mieszkania wykorzystujemy określone materiały — w łazience i kuchni najlepszym wariantem będzie położenie płytek — zniweluje to niebezpieczeństwo uszkodzenia nawierzchni. W  mieszkalnych pomieszczeniach zaś, chętnie decydujemy się na drewnianą podłogę. Jeśli nasza kuchnia połączona jest z salonem i zależy nam na ujednoliconym wyglądzie podłóg, warto zdecydować się na płytki gresowe, które swoją strukturą potrafią znakomicie przypominać wszelkiego rodzaju materiały — w tym drewno. Jak dobrać najlepszą ekipę remontową? Jeśli nie znamy żadnej firmy z polecenia, warto ogłosić przetarg, następnie odrzucić dwie skrajne propozycje (najtańszą i najdroższą) i w taki sposób wybierać optymalne rozwiązanie. Nie powinniśmy sugerować się proponowaną niską ceną usługi — wykończenie ścian i podłóg to niezwykle istotny element naszego mieszkania — jeśli praca zostanie wykonana nieprawidłowo, jej efekty będą nam doskwierać przez lata.

Współcześnie niektóre firmy, w tym nasza agencja, oferują możliwość skorzystania z pakietów wykończeniowych wnętrz.
Gdy klient zdecyduje się na tego typu usługę, jego pierwszym krokiem będzie wysłanie rzutu swojego mieszkania do architekta. Na tej podstawie architekt tworzy wycenę, wykonuje projekt mieszkania, następnie przedstawia właścicielowi nieruchomości pełną ofertę materiałów wykończeniowych do wyboru. Do dyspozycji klienta pozostaje kilka rodzajów pakietów — ich oferta jest zróżnicowana pod kątem ceny i jakości produktów wykorzystanych do wykończenia. Określone standardy cenowe pakietów mogą ulec zmianie ze względu na metraż mieszkania lub jego układ — cena ostatecznie ustalana jest z właścicielem jeszcze przed podjęciem prac remontowych. Pakiet wykończeniowy obejmuje robociznę, materiały i wykonanie. Właściciel nie musi angażować się w proces wykończenia. Pakiety zawierają wszystko prócz mebli i oświetlenia; tzn. podłogi, ściany, pas kafelków w kuchni, drzwi wewnętrzne oraz łazienkę.
Po ok. 6-8 tygodniach dostajemy klucze do wykończonego, posprzątanego domu, do którego wystarczy już tylko wnieść meble. Decydując się na samodzielne wykończenie mieszkania, trudno będzie nam określić, jak kosztowny okaże się cały proces. Po drodze możemy napotkać dodatkowe, nieprzewidziane przez nas koszty, co jest zjawiskiem naturalnym, ponieważ właściciel nie musi być specjalistą ds. wykończeń mieszkań. Dodatkowo należy się liczyć z poświęceniem wielu godzin swojego czasu – na dobór odpowiednich ofert, materiałów, poszukiwanie najlepszych ekip remontowych itp. Jeśli przyszli właściciele wolą od razu wiedzieć, jakiej kwoty potrzebują do zrealizowania wszystkich prac, a przy tym cenią własny czas, mogą rozważyć wariant pakietów wykończeniowych wnętrz.

Jessica Akpang Specjalistka ds. Nieruchomości
POWER INVEST

Źrodło: Krakowski Rynek Nieruchomościci Nr 06/2019